Nowoczesna szkoła – jakiego rodzaju wyposażenie powinna mieć placówka godna dwudziestego pierwszego wieku?

nowoczesny budynek szkołyW przeszłości do przeprowadzenia lekcji wystarczyła kreda, tablica i ewentualnie parę pomocy naukowych w postaci na przykład map na lekcjach historii bądź cyrkla na matematyce. Świat tymczasem szybko się zmienia, postęp technologiczny wydaje się niesłychany, toteż przeistaczać się muszą również szkoły. Dzieci przyzwyczajone są do odbierania wielu bodźców, zaś zwykłe, powszednie zadania szybko im się nudzą. Z tej racji placówki edukacyjne powinny nadążać za zmianami.
Nie da się zaprzeczyć, szkoła nie zrealizuje porządnie własnej funkcji, jeżeli w swoim rozwoju zatrzymała się gdzieś w latach dziewięćdziesiątych. W naszym kraju edukacja stoi wprawdzie na dość dobrym poziomie, ale wiele w dalszym ciągu może się zmienić. Oczywiście wyposażenie placówki oświatowej to zdanie wymagające nakładów finansowych. Idzie wszak o przedmioty jak na przykład ławki, tablice czy też szafki, jakie potrzebne są w sporych ilościach, lecz to przecież tylko wierzchołek góry lodowej. Niezwykle istotne są także różnego typu pomoce naukowe. Należy nie tylko zdobyć przykładowo mapy do lekcji historii, ale też przyzwoicie zaopatrzyć klasę do fizyki w taki sposób, żeby dało się w niej prezentować doświadczenia.

pomoce naukowe

Pomoce naukowe – niezbędne w nowoczesnej edukacji

Młodzi ludzie lubią takie lekcje i wynoszą z nich dużo więcej niż ze standardowego przedstawiania faktów z podręcznika. Nawet jednak, jeśli wyekwipujemy naszą placówkę we wszelkie nazwane wyżej przedmioty, może się okazać, że to w XXI stuleciu zbyt mało. Weźmy bowiem pod uwagę, że obecnie dzieci od małego są przyzwyczajone do obcowania z komputerami, błyskawicznie się nudzą oraz przyswajają wiedzę innym sposobem niż jeszcze osoby urodzone w latach ’80. Jak zatem jeszcze lepiej ożywić lekcje?

Czasami słyszy się o pomysłach tabletów w szkołach. To w moim odczuciu pomyłka. Przyzwyczajanie uczniów do faktu, iż wszystko można załatwić paroma kliknięciami wydaje się mało pedagogiczne. Interesującym pomysłem wydają się jednakowoż np. tablice interaktywne. To niezwykły wynalazek, który nie tylko wychowawcy uprzystępnia przygotowanie interesującej lekcji, ale także pobudza zainteresowanie wśród podopiecznych. Tablice multimedialne nie są jeszcze standardem, lecz wydaje się, iż to wyłącznie kwestia kilku lat. Szkoła ma rzecz jasna kultywować tradycyjne wartości, ale efektywne przekazywanie wiedzy zobowiązuje do przystosowania się do realiów XXI stulecia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *