Kawalerka w centrum czy willa pod miastem? Co wybrać?

wieżowceRynek nieruchomości rządzi się własnymi prawami i osoby chcące zamieszkać na swoim muszą podejmować trudne decyzje. Nawet sama materia pożyczki hipotecznej jest w stanie nas wykończyć psychicznie, a co dopiero wszystkie inne problemy – rozpocząwszy od wyboru miejsca, na adekwatnym wykończeniu skończywszy.


Nie sposób ukryć – nasze przyszłe mieszkanie nigdy nie stanie się idealne. Dlaczego? W szczególności chodzi o ceny mieszkań jak również swoistość rynku nieruchomości. Jeżeli chcemy mieszkać w centrum metropolii – w pobliżu pracy i wszelkiego rodzaju uciech – trzeba za to odpowiednio zapłacić i przypuszczalnie niewiele osób będzie stać na lokum większe aniżeli 45 m. Jeśli z kolei zależy nam na przestrzeni oraz dodatkowo ogrodzie – nie ma wyjścia – trzeba się przeprowadzić na peryferia. No chyba że mamy miliony na koncie, jednakże przypuszczam, że większości odbiorców tegoż tekstu to raczej nie dotyczy 😀

To jednakże, że nasze zakwaterowanie nie stanie się idealne, nie znaczy, ażebyśmy mieli porzucić starania. Zróbmy tak, aby jak najakuratniej spełniało nasze oczekiwania. Przede wszystkim więc wskazane jest wyznaczyć swoje priorytety. Czy zależy nam raczej na szybkim dojeździe do roboty i wielkomiejskich rozrywkach? Czy może doceniamy po prostu ciszę i spokój, zaś wolne popołudnie wolimy spędzać nie na zakupach, a w ogródku przy grillu?

kupno domu

Pamiętajmy – kupno domu na peryferiach będzie się prawdopodobnie wiązać z niedogodnościami transportowymi.

Mogłoby się wydawać, iż każdy wie dobrze, czego oczekuje. Nic w wyższym stopniu błędnego. Ileż to znam osób, jakie nabyły cztery kąty gdzieś na wygwizdowie i dzisiaj nie robią niczego innego nad utyskiwanie na korki dojazdowe do centrum, niedostatek infrastruktury jak również długie godziny dojazdu do roboty. Skądinąd znam również rodziny, które kupiły małe lokum w śródmieściu i nieustannie utyskują na niedostatek przestrzeni. Decyzja o kupnie mieszkania jest jedną z poważniejszych w naszym życiu. Serio, warto ją dobrze rozważyć.

Pamiętajmy również o sprawie zaaranżowania mieszkania lub domu. Każdy spośród nas ma różne upodobania. Jedni doceniają obfitą przestrzeń, pozostali nowoczesność. Przypuszczalnie nie potrzebujesz wielkiego domu, natomiast jedynie starczy Ci nowoczesna kuchnia, elegancka łazienka i salon z kominkiem na środku?

dom w trakcie budowy

Budowa domu może być tańsza niż kupno mieszkania. Pamiętajmy jednak, że potem taki dom trzeba wyposażyć.

A może wręcz przeciwnie – doskonale rezydujesz wśród rozlatujących się mebli, lecz pragniesz powierzchni oraz ogródka, ażeby wychylić w nim poranną herbatę. Wskazane jest się dodatkowo zastanowić chociażby nad sprawą ocieplania. Jeżeli cenimy wysokie temperatury, lokal mieszkalny w apartamentowcu z ogrzewaniem miejskim będzie korzystniejszym rozstrzygnięciem. Pomnijmy, iż duży dom trudno ogrzać i nie jest to wyzwanie bezkosztowe. Zawsze można sobie radzić przy pomocy sprzętów, ale to co najwyżej rozwiązanie tymczasowe.

Kolejna kwestia to sam remont lub budowa. Z pewnością czasami taniej wydaje się postawić willę na peryferiach niż nabyć dużych rozmiarów mieszkanie w centrum. Ale w następnej kolejności należy takie lokum urządzić. Do tego potrzebnych okaże się wiele różnych sprzętów. Posiadając jedną łazienkę i 2 pomieszczenia stanie się to o wiele tańsze niżeli w kontekście 250-metrowego domu.

Naprawdę uważam, iż warto wszystkie te kwestie gruntownie przemyśleć. Nie nabywajmy swojego wymarzonego lokalu na zasadzie jakoś to będzie. To naprawdę ważna chwila naszego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *