Samochód jako pozycja w społeczeństwie

Duży odsetek osób podąża za bogactwem. Osiągnięcie sukcesu to jedna rzecz, jednak równie ważne jest wypracowanie dobrego zdania o sobie pośród nieznajomych. Jest to nie lada zadaniem dla tych, którzy chcą jak najdobitniej zaprezentować na mieście swój stan konta. Dawniej, przez długi okres czasu, wyznacznikiem bogactwa zdawał się być pojazd. Posiadanie wozu, zazwyczaj jednego wśród całej rodziny, wskazywało na to, że jej członkowie żyją w dostatku. W dzisiejszych czasach takie spojrzenie uległo zmianie i nie usłyszy się, by ktoś powiedział bez zawahania, że samochód to wyznacznik dostatku i dzięki nie mu da się określić czyjś status społeczny.

Na przekształcenie się uważania posiadania samochodu jako czegoś ściśle dla elit, czegoś, na co mogą sobie pozwolić tylko osoby, których firma się rozwija, w największym stopniu oddziaływanie miała jego rosnąca dostępność. Dziś często jest tak, że co druga familia posiada kilka samochodów – pierwszy dla matki, drugi taty, trzeci firmowy, jeszcze jeden dla córki. Rozwój technologiczny sprawił, że wartość słabszego auta może niekiedy konkurować nawet z pieniędzmi, które musimy wydać na smartfona.

Jak w takiej erze samochód miałby wciąż być wyznacznikiem statusu społecznego? Najzwyczajniej należy jako rzecz pierwszorzędną uznać jakość, a nie liczbę. Przestało już być istotne to, czy auto się posiada, a także to, jak wiele pojazdów kurzy się na parkingu. Teraz, aby pokazać, z którą grupą społeczną się utożsamiamy, należy wóz posiadać odpowiedni, z wyższej półki. Na pędzący po mieście samochód używany, sprowadzony najpewniej z zagranicy, żaden przechodzień nawet nie spojrzy.

Jednak, kiedy pomiędzy budynkami małego miasteczka albo w stolicy, pojawi się cud motoryzacji, czy też złoty samochód sportowy, taki, jaki zwykle widzi się na okładkach magazynów – w tym momencie mamy dowód na to, że pojazd nadal pozostaje wyznacznikiem statusu społecznego, choć na innym poziomie. Podsumowując, można stwierdzić, że już nie liczy się już tylko dysponowanie samochodem, czy też wieloma. Ważne jest to, jak on wygląda, jakiej jest marki i ile kosztował.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *