Inspiracje finansowe z powieści i filmów

 

Jednym z kluczowych powodów, dla których ludzie uciekają się do świata fantazji, jest zrealizowanie aspiracji, jakie poza nią wydają się właściwie nieosiągalne. Nie ma co taić, że duża grupa z nas fantazjuje o bogactwie, jednakowoż gigantyczny majątek leży po prostu poza zasięgiem. Nie można się wobec tego zadziwiać, że postacie z wielomilionowym mieniem często stanowią protagonistów rozmaitych książek.

W jaki sposób na ogół opisuje się osoby majętne?

Wyobrażenie krezusa w filmach i literaturze ma prawo pójść w dwa kierunki. Wszystko zależy od tego, czy jego dobrobyt stanowi całkowitą część postaci, czy jedynie tło, wykorzystywane do tłumaczenia poszczególnych punktów fabularnych. W jaki sposób można się domyślić, producenci na ogół starają się zaprezentować newralgicznego śmiałka w pozytywnym świetle – nawet jeśli jest to postać o wielu przypadłościach, to zawsze ma liczne atuty, jakie je równoważą. Zaprezentowanie krezusa-protagonisty jako chytrego dusigrosza to wobec tego unikatowość, chyba że dane dzieło zmierza w kierunku komedii. Trafnym przykładem ma okazję być tutaj Kaczor Donald – chociaż przykłada on gigantyczną uwagę do pieniędzy, to koniec końców nie stanowią one dla niego wartości absolutnej, a bardziej zależy mu na jego siostrzeńcach i przyjaciołach.

Fortuna jako dodatkowa cecha bohatera

W książkach możesz znaleźć wiele wskazówek, jak budować fortunę

Do drugiej, napomkniętej kategorii należą figury, jakie po prostu są bogate, a trop ten nie tworzy głównego szczegółu ich sylwetki. Przeważnie są to postacie, jakie po prostu urodziły się w zasobnej rodzinie, a dostęp do niemal bezkresnych zasobów finansowych wydaje im się po prostu czymś normalnym i nie przykładają one do swojego dostatku żadnej uwagi. Tak w ogóle są to zwykli ludzie, różniący się jedynie tym, że obracają się w trochę bogatszych obszarach. Mimo pozorom, łatwo się z takim bohaterem utożsamić, a jednocześnie w pewny sposób go admirować. Intencja takiego zabiegu jest dość normalny – dysponując znaczącym dobrobytem, postać taka ma prawo podróżować po świecie, a wydatki nie stanowią większego kłopotu w trakcie jej przygód, gwarantując niewymuszony rozwój akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *