Co warto outsourcować prowadząc małą firmę?

Jeśli posiadasz małą gastronomię, najprawdopodobniej bardzo dobrze znasz się na gotowaniu. Jeśli posiadasz własne atelier fotograficzne – jesteś specem od nasycenia barw, wyboru ujęcia, czy wyboru modeli.
Tak samo – jeżeli uwielbiasz aranżować wyjazdy. Z pewnością czujesz bluesa w zakresie wycieczek w nikomu nieznane rejony ziemi i jesteś najlepszy w załatwianiu najtańszych noclegów, ale…
przy każdym przedsięwzięciu, niezależnie od branży – niezbędne są obszary, które nie są główną sferą przedsiębiorstwa.

Temat nawiązuje do usług księgowych, komputerowych, logistycznych i innych, które bez problemu możemy zlecać – poza przedsiębiorstwo. Outsourcing praktykowany jest w wielu sektorach. Jego oczywistą zaletą jest oszczędność czasu, a więc i finansów. Oddanie w ręce specjalistów tematów, które nie są najważniejszą sferą naszej firmy, zdejmuje nam z barków obowiązek znajomości tematów, na których po prostu nie musimy się rozeznawać. Oddając wykonanie usługi do firmy, która się w ważnym dla nas temacie porusza, liczymy na jej doświadczenie – ale także na aktualne newsy z wskazanej branży.

Jakie usługi są najczęściej outsourcowane?

Firmy niezaprzeczalnie najchętniej cedują na zewnątrz tematy księgowe i ogólnie rzecz ujmując usługi IT. Outosrcing informatyczny zwykle dotyczy bardzo różnych obszarów. W przypadku gdy mamy w firmie specyficzną ofertę dla której niezbędne jest dedykowane oprogramowanie. Wtedy poszukujemy wykwalifikowanej firmy IT, która mogłaby je dla nas wykonać. Firma programistyczna mająca doświadczenie w programowaniu dla małych firm, ale przede wszystkim znająca języki programowania, może niesamowicie nas wesprzeć w zarządzaniu niewielkich rozmiarów biznesem.

Kolejną, najczęściej zlecaną na zewnątrz usługą, jest kwestia podatkowa. Niewielu z nas zna się na cyfrach, księgowaniu i podatku VAT. Ustawy w Polsce jest zawiłe, ale przede wszystkim bardzo często jest modyfikowane. Biura księgowe, które podglądają te zmiany na bieżąco, często są dla nas ogromną kopalnią informacji. Z tego powodu nawet mała firma, zwykle posiada biuro księgowe na zewnątrz.

Oddając usługi poza firmę – minimalizujemy ryzyko, oszczędzamy swój czas, jaki mamy możliwość poświęcić na czołową strefę naszej firmy. Dzięki czemu, mamy znacznie więcej czasu na potrzeby klientów. Z kolei, im lepiej o nich zadbamy, tym zwiększa się nadzieja, że powrócą i polecą nam kolejnym klientom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *