Troska o otoczenie leży w naszym wspólnym interesie. Degradacja środowiska z roku na rok postępuje. Stąd też władze państw na całym świecie łączą się w działaniach, żeby faktycznie chronić środowisko naturalne. W konfrontacji ze zmianami klimatycznymi olbrzymie znaczenie mają dokumenty unijne.
Redukcja emisji szkodliwych gazów
UE wdraża różne dyrektywy, w ramach podjętej walki z dewastacją środowiska. Wśród nich znajduje się zespół aktów prawnych „Fit for 55”. Jest on ukierunkowany na zredukowanie emisji szkodliwych gazów o 55% do 2030 roku. Założeniem tego rozwiązania jest też promowanie innowacji oraz sprawiedliwej konkurencyjności w obszarze unijnego przemysłu.
W odniesieniu do wspomnianego pakietu niezwykle istotna jest dyrektywa EPBD. Jest to rozporządzenie, jakie ma służyć optymalizacji wydajności energetycznej w budynkach poprzez wprowadzenie odpowiednich norm zużywania prądu. Akt ten obliguje instytucje rządowe oraz samorządy do unormowania, przepisami, standardów pozyskiwania energii przez nowe budynki i modernizowanie już funkcjonujących.
Odnawialne źródła energii
Ogromną wagę dla zrealizowania rezultatów uwzględnionych w dyrektywach unijnych, ma fotowoltaika. Dzięki niej jesteśmy w stanie generować energię z promieni słońca. Odnawialne źródła energii są nie tylko rentowne, ale również nieszkodliwe dla środowiska. Stąd też powstało bardzo dużo programów wsparcia finansowego dla organizacji, jakie planują w nie zainwestować.
Sprzedawane obecnie moduły fotowoltaiczne gwarantują bardzo dobrą moc przerobową, co umożliwia ich wielostronne zastosowanie. Można je zainstalować na wielu płaszczyznach budynku lub bezpośrednio na gruncie .
Waga dyrektyw UE w walce ze zmianami klimatycznymi
Dyrektywy unijne mają znaczącą wagę dla realizowania zmian klimatycznych. Popularyzują także konstrukcje fotowoltaiczne, dopuszczające kumulowanie prądu. Takie działania pomagają w obniżeniu emisji szkodliwych gazów i wspierają stabilny postęp branży energetycznej. Wszystko to dla dobra naszej planety.