Nowoczesne technologie w firmach z branży utrzymania czystości

Czyszczenie lokali nie jest dziedziną jaką odruchowo kojarzymy z nowymi technologiami. Jednak rozwój który dokonuje się w ostatnich dekadach da się zaobserwować również w tak wydawałoby się zwyczajnej działalności jak sprzątanie.

Oznaki tego procesu da się odnaleźć w wielu współczesnych domach, w postaci coraz popularniejszych autonomicznych robotów sprzątających. Jeszcze nie tak dawno temu były one postrzegane jako oryginalna nowinka. Dzisiaj, kiedy wykazały swoją przydatność, do wyboru jest dużo typów takich urządzeń i powoli wypierają one ręczne odkurzacze.

Wspomniany przykład odnosi się jednak do zastosowania prywatnego. Natomiast co ze sferą biznesową? Biznes sprzątający stereotypowo opierał się na wykorzystaniu ludzi, ponieważ to rozwiązanie jest najtańsze. Wiąże się to związane z faktem, że pracownicy do wykonywania prac tego rodzaju przeważnie należą do ludzi niewykwalifikowanych, przez co nie oczekują dobrych pieniędzy. W takiej sytuacji zakup bardzo nowoczesnych maszyn czyszczących różnego rodzaju zdaje się niepotrzebną inwestycją. Utrzymywanie odpowiedniego parku maszynowego, jest związane z dodatkowymi kosztami, jak chociażby części zapasowe, serwis etc.

Ponadto konieczne jest odpowiednie szkolenie pracowników. Na przykład pady do czyszczenia podłóg, stosowane w szorowarkach, występują w wielu różnych odmianach. Użycie konkretnego modelu zależy od różnych opcji, takich jak rodzaj czyszczonego podłoża i poziom jego zanieczyszczenia. Ogólnie materiały eksploatacyjne muszą być dobrane odpowiednio do zastosowania, odnosi się to przytoczonych już tu padów, szczotek walcowych do zamiatarek, filtrów czy nawet kółek na jakich jeździ urządzenie.

Oczywiście istnieją warunki kiedy wykorzystanie ,,cięższego” sprzętu jest po prostu jedyną opcją. Gdy należy sprzątnąć podłogę dużej hali magazynowej lub supermarketu to zatrudnienie do tego stereotypowej Pani Krysi z mopem po prostu nie jest rozwiązaniem. Konieczne jest wykorzystanie odpowiednich maszyn jak zamiatarki samojezdne lub szorowarki.

Podsumowując, nawet w wydawałoby się tak mało nowoczesnej dziedzinie jak sprzątanie, istnieje miejsce dla nowoczesnych technologii. Wiąże się z określonymi kosztami, jednak można dzięki temu osiągną rezultaty będące poza możliwościami pracy człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *