Zawody, które będą zawsze

Istnieje na świecie parę profesji, które będą potrzebne wiecznie, niezależnie, jakie postępy uczyni ludzkość. Część z nich zniknie dzięki automatyzacji, jednak nie w każdym przypadku da się to zrobić. Dobrze mieć to w pamięci, jeżeli nasza latorośl stoi przed wyborem kierunku studiów lub jeżeli my sami rozważamy zmiany profesji. Które zajęcia będą zawsze potrzebne cywilizacji?

Firmy organizujące pogrzeby

Można robić z tego żarty, jednak to prawda. Zakłady organizujące pochówki będą działać wiecznie. Nie da się zautomatyzować wysyłania ludzkich ciał na drugą stronę, gdyż poza samymi pochówkami pojawiają się przeróżne obrzędy, potrzebne ludziom do przeżycia procesu żałoby. I mimo że w teorii osiągamy lepszą jakość życia, to przecież zaistniały osteoporoza albo cukrzyca jako choroba cywilizacyjna, poza tym raz na jakiś czas przychodzą epidemie. Ludzie będą umierać i nie możemy tego zmienić.

Pracownicy opieki

I to jest kluczowe. Mimo że medycyna się rozwija, to mierzymy się z innymi kwestiami – depresja lub cukrzyca jako choroba cywilizacyjna wpływa na społeczeństwo. I nie dotyczy to tylko liczby zgonów, ale o potrzebę sprawowania opieki nad potrzebującymi. Przeistoczył nam się wzór rodziny, nie mieszkamy już z rodzicami i dziadkami, a to znaczy, że osoby w podeszłym wieku i chore będą potrzebowały specjalistycznej opieki, aby opiekun dostrzegł np. spadek insuliny. Opiekunowie powinni być faktycznie wykształceni, aby wiedzieć, w jaki sposób różnią się od siebie hipoglikemia i hiperglikemia – a potem podjąć właściwą reakcję. Niby tę wiedzę nietrudno zdobyć, ale w istocie nie każdy ma wiedzę, jak podawać insulinę i zatroszczyć się o wysokojakościową (to najważniejsze!) opiekę seniorowi. Trzeba również mieć wysoką odporność psychiczną, w takiej pracy obserwuje się wiele ludzkiego cierpienia. Ważne też, by mieć odpowiednie sprzęty jak np. glukometr one touch w przypadku osób chorych na cukrzycę.

Branża medyczna

Oczekujemy postępów w medycynie. Będą dostępne zdrowsze opcje, jednak bez inicjatywy ludzkiej nie zdadzą się do niczego. Pen do insuliny w teorii ma szansę być zastąpiony pompą, jednak każda maszyna czasem przestaje działać. Tym samym bardzo ważni są ludzie, którzy te urządzenia obsługują i są w stanie zareagować na niepoprawność – i w ten sposób uratować komuś życie.

 

Niezbędne, ale czy dobrze opłacane?

Będzie duże zapotrzebowanie za zawody opiekuńcze

No i tu pojawia się komplikacja. To profesje pewne, zawsze będą potrzebne. Jednak jak wyglądają pensje? To już problematyczne. Niestety, najpotrzebniejsze dla ludzi zawody ktoś zawsze powinien wykonywać – zawsze ktoś znajdzie w sobie „powołanie”, więc pracodawcy nie odczuwają zachęty, aby godziwie wynagradzać pracowników. Poza tym dochodzi też taka kwestia, że chociaż są użyteczne, to same nie przynoszą dochodów, które mogłyby zachęcać inwestorów. Praktycznie to oznacza, że w większości są to zawody niewystarczające finansowane. Osoby mimo wszystko decydują się na te profesje z poczucia misji i chęci pomocy – w końcu nie wszyscy mają wiedzę, co to jest hiperglikemia i co z nią zrobić. A ponieważ wciąż ktoś podejmuje tę pracę – to nie ma potrzeby podnosić wynagrodzeń.

Należałoby o tym pamiętać, gdy przyjdzie moment decyzji co do przyszłego zawodu. Z jednej strony pewność zapotrzebowania na te zajęcia i dobre perspektywy, lecz z drugiej strony – słabe zabezpieczenie finansowe. Dla wielu będzie to niełatwy wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *