Dochodowy biznes weterynaryjny – urządź swój gabinet

Pracowanie w domu jest wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem, szczególnie jeżeli mieszkamy w rejonie, w którym można oczekiwać dużego zainteresowania naszymi usługami. Świetnym przykładem są gabinety lekarskie bądź weterynaryjne jeśli prowadzący je doktor czy weterynarz rezyduje na peryferiach miasta. Jak wyposażyć tego typu gabinet? Nie jest to takie oczywiste jak przyczepienie tabliczki nad wejściem i powieszenie fartuszka medycznego na haczyku.

Kluczową kwestią jest dostosowanie się do wymagań zapisów prawa, dotyczących tych kwestii. Generalne wymogi lokalowe znajdują się w art. 22 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Znajdziemy tam informację, że na przykład gabinet nie znajduje się w osobnym budynku musi być odseparowany od pokoi pełniących niezwiązane z gabinetem role. Wymóg taki warto jest znać już na etapie projektowania domu. Jeśli jednak przystosowujemy istniejący lokal, to najpewniej wymagana będzie spora przeróbka. W gabinecie obowiązkowo muszą być zamontowane zlew i umywalka z ciepłą i zimną wodą. Ponad to konieczne są dozowniki z mydłem i środkiem dezynfekcyjnym oraz jednorazowe ręczniczki i oddzielny pojemnik na nie.

Oddzielną sprawą jest umeblowanie. Jak każdy szanujący się gabinet, także ten lekarski winien posiadać biurko i komfortowy fotel. Naturalnie pacjent też musi mieć swoje miejsce. W temacie pomieszczenia medycznego jest to miejsce do siedzenia i kozetka, natomiast w gabinecie weterynaryjnym – miejsce do siedzenia dla opiekuna i blat dla zwierzęcia. Środki medyczne najlepiej jest przechowywać w witrynach przeszklonych co pozwoli na łatwy do ich wnętrza. Dobrze jest też tak rozplanować rozstawienie mebli żeby mieć możliwość wygodnie korzystać z często używanych przedmiotów. Półkę z tego typu przedmiotami jak gogle ochronne czy maski ochronne na twarz dobrze jest mieć w zasięgu ręki, tak żeby nie trzeba było wstawać po nie każdorazowo kiedy potrzeba ich użyć. Istotne jest także żeby meble gabinetu było bezproblemowe do czyszczenia.

Naturalnie, wspomniane zostało jedynie ogólne umeblowanie. Gabinety specjalistyczne: ginekologiczne, laryngologiczne czy dentystyczne będą mieć umeblowanie odpowiednie do swojej funkcji. Te ostatnie na przykład będą posiadać specjalny fotel zabiegowy oraz dedykowany sprzęt jak na przykład irygator dentystyczny. Wyposażając gabinet dobrze zakupić sprzęt dobrej jakości, który posłuży przez długi czas. Nie warto ciąć kosztów na wyposażeniu, kupując rzeczy nieznanych firm. Jest dość prawdopodobne, że na przykład irygatora Panasonic używać będziemy o wiele dłużej niż tańszego zamiennika jakiejś nieznanej marki.

Podsumowując, założenie gabinetu w domu jednorodzinnym jest wykonalne, choć wymaga analizy w temacie układu pokoi i wyposażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *